تبلیغات
وبلاگ دانشجویی - پوشش دانشجویی،بایدهاونبایدها/

وبلاگ دانشجویی

چهارشنبه 15 آبان 1387

پوشش دانشجویی،بایدهاونبایدها/

نویسنده: داود   طبقه بندی: اخبار دانشجویی، 

/پوشش دانشجویی،بایدهاونبایدها/
مدیرامورفرهنگی وزارت علوم:دانشگاه مدرسه نیست كه برای آن یونیفرم ولباس واحد طراحی كرد
دانشجویان الگوهای متنوع پوشش رامعرفی كنند
سرویس: صنفی - فرهنگی
1387/08/14
11-04-2008
1241
8708-07918: كد خبر
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: صنفی - فرهنگی

مدیر كل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینكه رویكرد اصلی در برنامه‌های معاونت فرهنگی، رویكرد فرهنگ سازی در حوزه پوشش و حجاب بوده و كلیه برنامه‌ها با این رویكرد انجام شده است، گفت: در راستای دستیابی به وضعیت مطلوب در حوزه پوشش و حجاب در كشور و به تبع آن در دانشگاهها، فرهنگ سازی‌های عمیق باید مدنظر قرار گیرد.
دكتر محسن اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینكه صرفا با بخشنامه‌ و مقررات نمی‌توان به این جایگاه دست یافت، خاطر نشان كرد: پیش از این نیز شاهد مقررات و بخشنامه‌هایی در زمینه حجاب و پوشش دانشجویی بوده‌ایم كه اثراتی در پی نداشتند.
وی با بیان اینكه اگر فضاسازی‌های فرهنگی از سالهای قبل مدنظر قرار می گرفت برخی از مشكلاتی كه در حال حاضر دانشگاه‌ها درگیر آن هستند حاد نمی‌شد، اظهار كرد: همیشه در فرهنگ سازی‌ها اضطراب‌ها و توقف‌هایی داشته‌ایم كه این مسئله آسیب جدی ایجاد كرده است.
دكتر اسلامی با بیان اینكه امیدواریم رویكرد فرهنگی در این حوزه مورد توجه قرار گیرد، خاطر نشان كرد: با توجه به اینكه جامعه ما جامعه‌ای سالم است و با هنجارها ارتباط دارد و در واقع جامعه بی هنجار و ناسالمی نیست لذا وقتی سخن از عرف، هنجار، آداب، قوانین و مقررات می شود بیش از 95 درصد افراد این جامعه سالم آن را پذیرش می‌كنند و ممكن است فقط حدود 5 درصد خلاف جریان حركت كنند كه این رقم نیز طبیعی است.
وی خاطرنشان كرد: فرهنگ سازی و تعمیق پایه‌های معرفتی پوشش و حجاب رویكرد اصلی معاونت فرهنگی وزارت علوم در این حوزه است.
اگر در حوزه پوشش دانشگاهی تنوع نباشد مخاطبان به تدریج كم می‌شوند
مدیر كل امور فرهنگی وزارت علوم با بیان اینكه اگر در حوزه پوشش دانشگاهی از تنوع صحبت نشود مخاطبین ما به تدریج كم می‌شوند، خاطر نشان كرد: در این راستا دانشگاه‌ها باید نمایشگاه‌های مستقلی با توجه به تنوع پوشش و ارائه انواع مانتوها و مقنعه‌های جدید برگزار كنند و این بدین معنی نیست كه این مدلهای جدید حتما باید پوشیده و عرف شود بلكه مجموعه این اقدامات در راستای فرهنگ سازی است.
وی تاكید كرد: وقتی دانشجویان ببینند كه جامعه نسبت به یك پدیده جدید واكنش مثبت نشان می دهد آنها هم جامعه پذیری می كنند.
وی افزود: یك بحث جدی در عرصه پوشش و حجاب بحث جامعه پذیری است و وقتی كه دانشجویان و دانش آموزان دختر وارد جامعه می‌شوند این جامعه پذیری در مورد آنان اتفاق می‌افتد.
وقتی دانشجویان یك الگوی جدید را می پذیرند، بقیه هم سن وسالها از آن تبعیت می‌كنند

وی با بیان اینكه وقتی جامعه به یك پدیده واكنش مثبت نشان می دهند و آن را می پذیرند، عموم جامعه نسبت به آن جامعه پذیری خواهند داشت، اظهار كرد: این مساله نیازمند فرهنگ سازی است و در واقع وقتی تنوع پوشش مطرح باشد و دانشجویان نسبت به یك الگوی جدید واكنش مثبت نشان دهند قطعا بقیه هم سن و سالها نیز از آنها تبعیت می‌كنند و این رویكرد كاملا علمی است.
توجه به مقوله پوشش و حجاب دانشگاهی علاوه بر فرهنگ سازی باید تداوم داشته باشد
وی با اشاره به فرهنگ سازی‌های صورت گرفته درباره حضور ورزشكاران دختر با حجاب در مجامع خارجی عنوان كرد: توجه به مقوله پوشش و حجاب دانشگاهی علاوه بر فرهنگ سازی باید تداوم داشته باشد و نمی‌توان یكسال به آن پرداخت و سالها آن را فراموش كرد.
دكتر اسلامی ادامه داد: وقتی گروه تئاتر دانشجویان دختر با رعایت حجاب اسلامی به ارمنستان اعزام شد بازتابی كه از اجرای این دانشجویان به ما منعكس شد نشان می‌داد كه سایر شركت كنندگان، اجرای با حجاب دانشجویان ما را جذاب دیده‌اند و در واقع این مساله جا افتاده است كه با حجاب نیز می‌توان كار نمایش انجام داد كه این مساله هم از نقطه نظر نگاه بیرونی و هم از نظر خود دانشجویان می‌تواند جایگاه حجاب را تقویت كند.
طراحی یونیفرم و لباس واحد برای دانشجویان جواب نمی‌دهد
دانشگاه مدرسه نیست كه بتوان برای آن یونیفورم واحد طراحی كرد
وی با بیان اینكه طراحی یونیفرم و لباس واحد برای دانشجویان جواب نمی‌دهد، اظهار كرد: به نظر می رسد كه این نگاه علمی نیست و مطالعات ما نیز نشان می دهد كه الگوهای صحیح پوشش و معرفی آنها باید در جامعه صورت بگیرد كه دانشجویان خود می‌توانند الگوی صحیح را انتخاب كنند و دانشگاه مدرسه نیست كه بتوان برای آن یونیفرم واحد طراحی كرد.
وی افزود: دانشگاه یك مكان معرفتی است و معرفت از چرایی‌ها و چیستی‌ها به وجود می‌آید، زمانیكه الگوهای مناسب پوشش ارائه و تنظیم شوند دانشجو خود با توجه به اینكه چه الگویی در اسلام مورد تایید است انتخاب خود را انجام می‌دهد.
دكتر اسلامی خاطر نشان كرد: حتی می‌توان الگوهای پوشش تركیه، لبنان، مراكش و سایر كشورها را بررسی كرد و فقها درباره آنها نظر داد و هنرمندان متناسب با نظر فقها پوشش مناسب طراحی كنند، كه اینها نیز بخشی از همان فرهنگ سازی جامعه پذیری است.
الگوهای متنوع پوشش متناسب، با همكاری خود دانشجویان معرفی شود
با طراحی یونیفرم واحد در دانشگاهها، اختیار انتخاب از دانشجو گرفته می‌شود
وی با بیان اینكه وقتی به تنوع پوشش توجه نشود خود به خود واكنش‌هایی در جامعه ایجاد می‌شود، خاطر نشان كرد: اگر دانشگاه‌ها بر اساس سیاست‌های فرهنگی وزارت علوم پیش بروند به این معنی كه الگوهای متنوع پوشش متناسب با موازین فقهی و شرعی را با همكاری خود دانشجویان و اساتید تنظیم و معرفی كنند، قطعا دانشجویان بر این اساس انتخاب خواهند كرد كه این رویكرد در مقایسه با طراحی یونیفرم رویكرد بهتری است.
وی با بیان اینكه طراحی یونیفرم واحد با توجه به مكان دانشگاه نمی‌تواند پاسخی به نیاز دانشجویان باشد، اظهار كرد: با این كار اختیار انتخاب از دانشجو گرفته می‌شود.
دكتر اسلامی خاطرنشان كرد: در راستای توجه به فرهنگ سازی در عرصه پوشش از دانشگاه‌های هنر كه رشته طراحی لباس دارند خواسته‌ایم كه در سطح دانشگاه‌ها طراحی‌های مختلف را عرضه كنند كه این مساله باعث خواهد شد دانشجویان طراحی‌های متنوعی را شاهد باشند كه قطعا از آن استقبال می‌كنند.
برنامه‌های وزارت علوم در حوزه پوشش و حجاب دانشجویی
وی با اشاره به رویكرد این وزارتخانه پیرامون مساله پوشش و حجاب دانشگاهی با اشاره به برنامه‌های متنوع معاونت فرهنگی در سطح دانشگاه‌ها در سه سال اخیر به نمایشگاه‌های متنوعی كه با عنوان "حدیث حسن" با همكاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در حوزه حجاب برگزار شده است، اشاره كرد و گفت: این نمایشگاه‌ها برگرفته از میراث تاریخی ایرانیان در حوزه پوشش زنان ایرانی سده‌های مختلف از ایرانیان قبل از اسلام تا بعد از اسلام بوده كه با ارسال یك پكیج فرهنگی كاملا مشخص به دانشگاه‌ها انجام شد.
وی با بیان اینكه جشنواره مرواریدی در صدف با رویكرد فرهنگی به مقوله پوشش در سطح دانشگاه‌ها برگزار شد، اظهار كرد: در این جشنواره نیز پتانسیل دانشجویی در حوزه پوشش مورد بحث قرار گرفت و دانشجویان دختر و نگاه آنها به مقوله پوشش و حجاب مورد توجه قرار گرفته است كه این جشنواره به عنوان یك جشنواره منطقه‌ای در 5 منطقه كشور تنظیم و برگزار شد.
مدیر كل امور فرهنگی وزارت علوم در خاتمه عنون كرد: در حال حاضر نیز در حال تهیه كلیپ و نماهنگ و كارهای نرم‌افزاری پیرامون مقوله حجاب و پوشش هستیم كه در این راستا 5 دی وی دی با موضوع حجاب و پوشش در اختیار دانشگاهها قرار گرفته است.
انتهای پیام

نظرات() 
דירות דיסקרטיות
پنجشنبه 31 مرداد 1398 06:22 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino. They're handsome.
Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel
eyes and the most wonderful lips I've seen. He or she is well developed, with
incredible arms and a chest that stands apart during this sweater.
We're standing right in front of each other referring to our lives, what
we would like money for hard times, what we're
interested in on another person. He starts telling me that bigger been rejected plenty of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I only say He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I don't know. Everything happens for a good reason right.
But let me know, can you reject me, does
one Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you currently?' he explained as I receive better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, simply do it.' I reply.

‘I enjoy how we think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my your back heel in their leg, massaging it slowly. ‘So what can you prefer in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone who knows what they have to want. A person who won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid when trying new things,' he says. ‘I'm never afraid of trying something totally new, especially when it comes to making new things in the bedroom ', I intimate ‘And I love girls that are direct, who cut over the chase, like you recently did. Being
honest, that is a huge turn on.
נערות ליווי ברמת גן
یکشنبه 27 مرداد 1398 11:27 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's creating a cappuccino. They're handsome.

Brown hair slicked back, glasses that fit his
face, hazel eyes and the most amazing lips I've
seen. He could be well-built, with incredible arms plus a chest that is unique with this sweater.
We're standing in-front of each other preaching about our way
of life, what we would like money, what
we're looking for on another person. He starts telling
me that he has been rejected lots of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for good reason right.
But figure out, you wouldn't reject me, does one Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you at this time?' he stated as I recieve nearer to him and kiss him.

‘The very next time don't ask, simply do it.' I reply.

‘I'm keen on the method that you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my your back heel as part of his leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you like in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone to know the things they want. Somebody that won't say yes just because I said yes. Someone who's not scared when you attempt a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt something mroe challenging, especially on the subject of making interesting things in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves ladies who are direct, who cut over the chase, like you only did. To be
honest, this is a huge turn on.
נערות ליווי בתל אביב
سه شنبه 22 مرداد 1398 01:05 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find the modern results Choose a massage escort girl, discrete apartment or any perfect
and indulgent recreation. Seeking escort girls?
Discrete apartments? Produce a quick search by region of Israel.
crecer el pene
شنبه 19 مرداد 1398 01:15 ق.ظ
Hello mates, its enormous article on the topic of cultureand fully defined, keep it up all
the time.
kako produljiti penis
جمعه 18 مرداد 1398 09:17 ب.ظ
Useful info. Fortunate me I discovered your website
by accident, and I'm surprised why this twist of fate didn't happened earlier!
I bookmarked it.
busy z polski do belgii
پنجشنبه 17 مرداد 1398 12:59 ق.ظ
Good day very cool blog!! Guy .. Excellent .. Amazing ..

I will bookmark your web site and take the feeds
also? I'm satisfied to find a lot of useful information here within the
submit, we need work out extra strategies on this regard, thanks for sharing.

. . . . .
academicdropbox.com
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:34 ب.ظ
Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other sites?
I have a blog based on the same topics you discuss and would love to
have you share some stories/information. I know my
visitors would appreciate your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.
iboysoft data recovery software
یکشنبه 13 مرداد 1398 12:39 ب.ظ
Howdy! I could have sworn I've been to this blog before but after going through
a few of the articles I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely delighted I stumbled
upon it and I'll be book-marking it and checking back
frequently!
najlepsze konto dla młodych
شنبه 12 مرداد 1398 05:01 ب.ظ
Good article! We are linking to this particularly great
content on our website. Keep up the good writing.
角度皮鞋定做
شنبه 12 مرداد 1398 04:17 ق.ظ
Hello Dear, are you truly visiting this web page daily, if so afterward you will without doubt take nice experience.
Sexy2Call
دوشنبه 7 مرداد 1398 01:18 ب.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the most recent results Get
a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and
indulgent recreation. Searching for escort girls? Discrete apartments?
Come up with a quick search by region
gambling
شنبه 5 مرداد 1398 02:05 ب.ظ
I lovved as much as you'll receive carried out
right here. The sketch is attractive, your authorred subject matter stylish.
nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come more formerly again as exacctly
the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
百度下拉词
پنجشنبه 3 مرداد 1398 07:41 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I
find It really useful & it helped me out much.

I hope to give something back and aid others like you helped me.
فوق اتوماتیك صیانة غسالات بوش
چهارشنبه 2 مرداد 1398 07:58 ب.ظ
Hello, I wish for to subscribe for this web
site to obtain most recent updates, so where can i do it please help.
صیانة غسالات سامسونج
سه شنبه 1 مرداد 1398 06:24 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on پوشش. Regards
صیانة غسالات بیكو فى مصر
سه شنبه 1 مرداد 1398 02:32 ق.ظ
Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really
enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I'll be subscribing to your feed
and I hope you write again soon!
صیانة غسالة شارب
دوشنبه 31 تیر 1398 04:24 ب.ظ
Hurrah! In the end I got a weblog from where I be able to in fact get useful data regarding my study and
knowledge.
צימרים
دوشنبه 31 تیر 1398 03:53 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find during first minutes a villa rented by city, several different rooms lofts and villas.

Be stunned at the photographs and knowledge that the site has to provide
you. The website is a center for every person the ads while in the field, bachelorette party?
Spend playtime with a friend who leaves Israel? It doesn't matter what the key
reason why you will need to rent a villa for the two event or maybe friends
recreation suited to any age. The site is also the middle of rooms through the hour,
which is already another subject, for lovers who are searching for a lavish room equipped for discreet entertainment that has a spouse or lover.
It doesn't matter what you are looking for, the 0LOFT website produces a hunt for
you to find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and
Gush Dan.
najlepsze konta Bankowe
یکشنبه 23 تیر 1398 07:31 ب.ظ
Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are
you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had
issues with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
konto firmowe
یکشنبه 23 تیر 1398 01:35 ب.ظ
I visited multiple web sites however the audio feature for audio songs existing at this web page is genuinely fabulous.
مركز صیانة غسالات فوق اتوماتیك اریستون
جمعه 14 تیر 1398 03:38 ب.ظ
I have read so many posts concerning the blogger lovers except this article is really a fastidious post,
keep it up.
gay
جمعه 14 تیر 1398 02:31 ق.ظ
I always spent my half aan hour to readd this web site's articles every day along with a mug of coffee.
שירותי ליווי חיפה
سه شنبه 11 تیر 1398 04:42 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find the most up-to-date results Locate a massage escort girl,
discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort
girls? Discrete apartments? Come up with a quick search
by region, the most important portal in Israel for discreet apartments and escort girls,
various youth ads that offers you service and guidance you didn't know, research by city to get you the dream girl for one more indulgence, business meeting?
Ads tend not to include and or provide and or encourage and
or imply the provision of sexual services. The ads are governed by the many binding laws from
the State of Israel.
נערת ליווי ברמת גן
یکشنبه 9 تیر 1398 06:21 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino. They are handsome.

Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He could be well made,
with incredible arms and also a chest that stands apart
about this sweater. We're standing in-front of one another referring to our way of life,
what we really wish for money, what we're in search of on another person. He
starts telling me that she has been rejected a great deal of
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles
at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for an excuse right.
But figure out, make use of reject me, can you Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you at this time?' he stated as I am better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, just do it.' I reply.

‘I like how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my rearfoot in his leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you wish in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone you never know whatever they want. A person who won't say yes because I said yes. Someone who's not scared when trying a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when attemping new stuff, especially with regards to making new things in the bed room ', I intimate ‘And I really like girls who are direct, who cut over the chase, like you merely did. To generally be
honest, this is a huge turn on.
sexy2call
یکشنبه 9 تیر 1398 11:38 ق.ظ
The ads are at the mercy of each of the binding laws of the State of Israel.
נערות ליווי ברמת גן
پنجشنبه 6 تیر 1398 09:24 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino. They're handsome.
Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and
the prettiest lips I've seen. He's quality, with incredible arms plus a chest
that shines within this sweater. We're standing in front of
each other talking about us, what we'd like for the future,
what we're seeking on another person. He starts telling me that he's got been rejected plenty
of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe that He smiles
at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for a reason right.
But tell me, make use of reject me, do you Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you currently?' he said as I recieve better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I enjoy how you will think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus in his leg, massaging it slowly. ‘What do you like in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone you never know what we want. A person who won't say yes simply because I said yes. Someone who's not scared when trying a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid of trying new things, especially on the subject of making something mroe challenging in bed ', I intimate ‘And I adore women who are direct, who cut from the chase, like you only did. Being
honest, which is a huge turn on.
נערת ליווי
چهارشنبه 5 تیر 1398 02:51 ق.ظ
"We will need to build completely to another crescendo, cheri," he said.
"And then we are going to have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were packed
with lust, plus the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I was feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the of his cock push agonizingly at the
entrance of my pussy, and Needed him to thrust into me
hard. Instead he pulled back and slid his hardness back nearly my clit.


I used to be aching to own him inside, and I could tell that his really
need to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to suit mine, and I knew the sensation of
my wet pussy lips within the head of his cock was getting an excessive amount of for
both of us.

"Allow finale begin," he said, and he slid the tip of his cock inside me.


The two of us gasped while he held his cock there for any moment.

I contracted my pussy to him further inside, and hubby threw his return for the
sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, every time I squeezed
my pussy around him. His cock felt wonderful the way it filled me,
but I want to everything inside me. I rolled aside and rested my
leg against his shoulder, and the man plunged his cock up in.
נערות ליווי בתל אביב
سه شنبه 4 تیر 1398 04:32 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.

He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that
suited his face, hazel eyes and the most beautiful lips
I've seen. He could be well-built, with incredible arms as well
as a chest that shines within this sweater. We're standing in-front of each other preaching about us, what we wish for the future, what we're trying to find on another person.
He starts saying that they have been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I only say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I don't know. Everything happens for a
good reason right. But identify, make use of reject me,
do you Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you currently?' he stated as I am more detailed him and kiss him.

‘The very next time don't ask, just do it.' I reply.

‘I love how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my hindfoot within his leg, massaging it slowly. ‘So what can you enjoy girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone discussion what they want. Somebody who won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared when you attempt interesting things,' he says. ‘I'm never afraid of attempting something mroe challenging, especially when it comes to making something mroe challenging in bed ', I intimate ‘And I love girls who are direct, who cut from the chase, like you only did. For being
honest, which is a huge turn on.'
personal blog
جمعه 24 خرداد 1398 11:12 ب.ظ
This text is priceless. How can I find out more?
gái gọi
سه شنبه 14 خرداد 1398 11:21 ق.ظ
I do not know whether it's just me or if perhaps everyone else
experiencing issues with your website. It seems liike some of the text on your content are
running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
This may be a issu wth my web browser because I've had this happen previously.
Kudos
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

نویسندگان

  • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :